Det er ikke udokumenterede påstande, når Raavildt.dk her på siden fremkommer med teorierne om, at der finden nogle få skrupelløse råvildtforvaltere i Europa, som ingen midler skyer i deres bestræbelser på at fremelske store bukke.
Som antydet i tidligere artikel, kan Raavildt.dk fremvise billeddokumentation for, at der bliver foretaget denne kastreration af bukke i Europa. Det øverste billede er et trofæbillede af en nedlagt buk i Europa i 2011. Denne buk blev nedlagt i forbindelse med brunstjagt på bukke. Billedet nedenunder er den samme buk, hvor man med al tydelighed kan se at bukken ikke har sine testikler.
Når nogle råvildtforvaltere vælger at lade et antal bukke kastrere som bukkelam eller senere i livet, må vi formode at det udelukkende er for at påvirke udviklingen af opsatsen, i form af en større og evt. abnorm opsats. Jeg tror godt at alle kan se at en kastreration af bukkene, ikke er for at begrænse bukkenes muligheder for at øge antalet af råvildt på reviret.
Som man kan se på trofæbilledet er det et ganske udmærket trofæ, som jægeren bestemt også var meget glad for, da han/hun havde nedlagt bukken. Men glæden forsvand lige så hurtigt, da jægeren ved en tilfældighed løflede den ene bagben på bukken, og så at bukken ikke havde sine testikler..!
Jægeren blev som alle nok kan forstå først chokeret, og da chokket havde lagt sig blev dette afløst af en frusteration over, hvorfor denne buk ikke havde sine testikler? Helt naturlig blev dette til sidst afløst af vrede og raseri, da det gik op for jægeren at denne buk havde været udsat for dyremishandling, alene for at tilfredsstille jægerens ønske om at nedlægge et stort trofæ.
Om bukken på de to øverste billeder er blevet kastreret (formentlig med elastikmetoden) som nysat bukkelam eller senere er vi uvidende om, men billederne afslører med tydelighed at bukken ikke er i besidelse af sine testikler. Denne buk blev nedlagt i brunsten, hvor man grundet testiklernes størrelse, umuligt kan overse dem.
Det nederste billede i artiklen viser hvor store en buks testikler rent faktisk er under brunsten.
Nogle er fremkommet med udokumenterede påstande om at bukkene i nogle Europæriske lande, er blevet injekteret med et hormonstof, som fremmer trofævæksten. Ingen ved om det sker, og vi jægere har ikke en kinamands chance for at afsløre dette, hvorfor jeg vælger at have den holdning, at indtil det modsatte er bevist, må vi gå ud fra at det ikke sker.
I forbindelse med den fremlagte dokumentation og den seneste tids debat om "snyd" ved fremstillingen af store bukketrofæer, er det meget vigtigt at fremhæve, at det formentlig er en meget lille procentdel af de Europæiske råvildtforvaltere, som udfører en eller anden form for "snyd" eller direkte dyremishandling, i bestræbelserne på at fremstille store bukketrofæer. De seriøse og meget ansvarlige råvildtforvaltere er heldigvis det man normalt vil møde på de mange jagtrevirer i Europa.
Raavildt.dk vælger nu at stoppe skriverierne om "snyd" ved fremstilling af de store bukketrofæer, da vi skal passe på ikke kun at focusere på de negative sider af jagten. Det at gå på jagt og i særdeleshed råvildtjagt - bør udelukkende fremstå som noget positiv.
Så derfor KNÆK og BRÆK, nu skal vi ud og afskyde en masse efterårsdyr i Danmark, for at få udlignet den skæve bestandsammensætning vi har i Danmark.
LÆS OGSÅ:
Hvordan kan der "snydes" ved fremstilling af de store bukketrofæer