Den 1. oktober nærmer sig, og her på Raavildt.dk tænker vi specielt på efterårsjagten på efterårsdyrene. Det er nu du skal bortskyde ALLE de dårlige dyr, du givetvis har på reviret.
Uanset hvor god og sund din bestand af råvildt ser ud, vil der altid være nogle som kan gå under betegnelsen dårlige dyr - det er dem du skal have afskudt.
Mange tænker at de i løbet af efteråret nok skal få ram på de få dårlige dyr de har på reviret, men erfaringerne viser at hvis du ikke fra starten af oktober tager afskydningen af dårlige dyr alvorligt og seriøst, ja så får man ikke afskudt alle de dårlige dyr man havde tænkt sig.
Husk på at dårlige hundyr også får lam, som sjældent vokser op og ender med at blive gode dyr. Ser du en dårlig gammelrå, med 2 sunde lam, bør du derfor afskyde alle 3 dyr. Først afskydes gammelråen, hvorefter du afskyder begge lam. Starter du med at afskyde ét af lammene, vil gammelråen og det sidste lam hurtigt forsvinde, uden du får mulighed for at afskyde dem. Jagtetisk er denne form for afskydning ikke korrekt, men dette er heller ikke jagt, det er seriøs råvildtforvaltning.
Planlæg allerede nu hvilke efterårsdyr der skal afskydes og lav en plan for afskydningen. I stedet for at gå ud og led efter de dårlige dyr den 1. oktober, kan du allerede nu planlægge hvilke dyr du vil have afskudt, og hvordan du vil afskyde dem, med mindst mulig uro på reviret.
Ved at bruge nogle timer på reviret i morgen- og aftentimerne, vil du nemt kunne danne dig et overblik over, hvor dyrene står på denne tid af året, og derved kunne se og planlægge hvilke dyr du vil afskyde som værende dårlige dyr.
Det bedste ville være hvis du kan samle nogle jagtkammerater, forklar dem om hvad du vil have afskudt på reviret, og placer skytterne de rigtige steder. På den måde kan du med mindst mulig uro på reviret, få afskudt meget dårligt råvildt på reviret.