Søg og du skal finde

NYHEDER

På Raavildt.dk kan du blive opdateret på de sidste nyheder, omhandlende årstidsbestemte informationer vedr. råvildtet, råvildtforvaltningen og andet som på en eller anden måde kan linkes til råvildt og råvildtjagt i Danmark, ligesom vi selvfølgelig også holder øje med, hvad der sker med råvildtet udenfor Danmarks grænser.
Alt hvad der er skrevet om schweisstræning, praktiske eftersøgninger, anskudssteder m.m., er i privat regi og har intet med Naturstyrelsen eller Schweissregistret at gøre.
Alle tidligere udgivet nyheder, vil du altid kunne læse HER

Nettet strammes...

Den svenske retsag mod den tidligere omtalte "Danske krybskytte" er i fuld gang.
Nogle vigtige beviser i sagen er billeder fra den sigtedes mobiltelefon, som også indeholder SMS-beskeder af vigtig betydning.
I den sigtedes mobiltelefon, har politiet bla. fundet et billede af nedenstående 3 vildsvin.
tre grise

Billedet er taget i den sigtedes have om morgenen den 2. marts 2012. I den forbindelse er det tankevækkende at anklageren via den sigtedes brobizz, kan dokumentere at den sigtede, kørte i bil over Øresundsbroen den 1. marts kl. 19:05, og kørte tilbage over broen til Danmark den efterfølgende morgen kl. 04:45.
Den sigtede erkender at det var ham der kørte bilen (en sort Honda), men ønsker ikke at begrunde det yderligere.

Retsagen fortsætter i Lunds Tingsrätt, og Raavildt.dk følger sagen nøje.

Læs mere HER 

Udskriv E-mail